Unix – historia i znaczenie

Unix powstał w latach 60-tych XX wieku. Był jednym z pierwszych programów i systemów operacyjnych, które zdobyły uznanie. Ten system był inspiracją dla wielu programów, systemów operacyjnych, które dziś współtworzą nasze życie i które wykorzystujemy.
Jednym z nich jest Linux, który oferuje całkowicie darmowe oprogramowanie systemowe dla komputerów osobistych. Ale nie tylko, bo wykorzystują go w technologiach wojskowych, przemysłowych, w badaniach – czyli w branży medycznej oraz, tu niespodzianka, nawet w telefonii komórkowej czy pisząc program dla firm budowlanych. Okazuje się bowiem, że jedna trzecia telefonów z klasy smartphone, działa na systemie android. Ten jest pochodną Linuksa. A ten dzikiem systemu Unix.
Unix wysyłał polecenia do systemu. Polecenia opracowywał każdy z tego użytkowników. Do dziś są systemy oparte na takich działaniach, a wielu jego użytkowników uznaje je za najlepsze. Gdyby Windows był oparty na systemie Unix w większym stopniu, możliwe, że byłby o wiele doskonalszym tworem, mniej awaryjnym i bardziej potulnym jako program dla firm budowlanych.

Comments are closed.